Trygghetsmätningen

Ta del av resultatet från den senaste trygghetsmätningen. Den ger kunskap om hur stockholmarna upplever tryggheten i staden. Resultaten från mätningen används för att göra staden tryggare.

Trygghetsmätningen innehåller dels rapporter uppdelat per stadsdelsförvaltning och dels en stadsövergripande rapport över hela staden. Undersökningen genomförs var tredje år. Senaste mätningen gjordes 2020.

Stadsövergripande resultat

Trygghet i Stockholm 2020 – hela staden (pdf, 3,2 MB, nytt fönster)

Trygghetsmätningen 2020 – äldrerapport (pdf, 3,3 MB, nytt fönster)

Trygghetsmätningen 2020 – teknisk rapport (pdf, 3,1 MB, nytt fönster)

Resultat redovisat per stadsdelsområde


Trygghet i Bromma 2020 (pdf, 4,1 MB, nytt fönster)

Lisa Kinnari, stadsdelsdirektör, Bromma stadsdelsförvaltning
E-post: lisa.kinnari@stockholm.se
Telefon: 08-508 06 021

Trygghet i Enskede-Årsta-Vantör 2020 (pdf, 3,7 MB, nytt fönster)

Anders Carstorp, stadsdelsdirektör, Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsförvaltning
E-post: anders.carstorp@stockholm.se
Telefon: 08-508 14 210

Trygghet i Farsta 2020 (pdf, 3,4 MB, nytt fönster)

Sara Wrethed, avdelningschef, Farsta stadsdelsförvaltning
E-post: sara.wrethed@stockholm.se
Telefon: 08-508 18 230

Trygghet i Hägersten-Älvsjö 2020 (pdf, 4 MB, nytt fönster)

Gunilla Davidsson, stadsdelsdirektör, Hägersten-Älvsjö stadsdelsförvaltning
E-post: gunilla.davidsson@stockholm.se
Telefon: 08-508 23 040

Trygghet i Hässelby-Vällingby 2020 (pdf, 3,4 MB, nytt fönster)

Susanna Halldin Olsson, stadsdelsdirektör, Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning
E-post: susanna.halldin@stockholm.se
Telefon: 08-508 05 010

Trygghet på Kungsholmen 2020 (pdf, 3,4 MB, nytt fönster)

Ann-Christine Hansson, stadsdelsdirektör, Kungsholmen stadsdelsförvaltning
E-post: ann-christine.hansson@stockholm.se
Telefon: 08-508 08 011

Trygghet på Norrmalm 2020 (pdf, 3,4 MB, nytt fönster)

Jesper Ackinger, stadsdelsdirektör, Norrmalm stadsdelsförvaltning
E-post: jesper.ackinger@stockholm.se
Telefon: 08-508 09 002

Trygghet i Rinkeby-Kista 2020 (pdf, 3,2 MB, nytt fönster)

Susanne Leinsköld, stadsdelsdirektör, Rinkeby-Kista stadsdelsförvaltning
E-post: susanne.leinskold@stockholm.se
Telefon: 08-508 02 462

Trygghet i Skarpnäck 2020 (pdf, 3,4 MB, nytt fönster)

Maria Laxvik, stadsdelsdirektör, Skarpnäck stadsdelsförvaltning
E-post: maria.laxvik@stockholm.se
Telefon: 08-508 15 010

Trygghet i Skärholmen 2020 (pdf, 3,1 MB, nytt fönster)

Hanna Ljungman, kommunikatör, Skärholmen stadsdelsförvaltning
E-post: hanna.ljungman@stockholm.se
Telefon: 08-508 24 067

Trygghet i Spånga-Tensta 2020 (pdf, 3,3 MB, nytt fönster)

Fredrik Jurdell, förvaltningschef, Spånga-Tensta förvaltningschef
E-post: fredrik.jurdell@stockholm.se
Telefon: 08-508 03 100

Trygghet på Södermalm 2020 (pdf, 3,7 MB, nytt fönster)

Ann-Christine Jenvén, stadsdelsdirektör, Södermalm stadsdelsförvaltning
E-post: ann-christine.jenven@stockholm.se
Telefon: 08-508 12 010

Trygghet på Östermalm 2020 (pdf, 3,6 MB, nytt fönster)

Linda Wikman, säkerhetssamordnare, Östermalm stadsdelsförvaltning
E-post: linda.wikman@stockholm.se
Telefon: 08-508 10 050

Uppdaterad