Trygghetsmätningen

Ta del av resultatet från den senaste trygghetsmätningen. Den ger kunskap om hur stockholmarna upplever tryggheten i staden. Resultaten från mätningen används för att göra staden tryggare.

Trygghetsmätningen innehåller dels rapporter uppdelat per stadsdelsförvaltning och dels en stadsövergripande rapport över hela staden. Undersökningen genomförs var tredje år. Senaste mätningen gjordes 2020.

Stadsövergripande resultat

Trygghet i Stockholm 2020 – hela staden (pptx, 7,1 MB, nytt fönster)

Trygghetsmätningen 2020 – äldrerapport (pptx, 12 MB, nytt fönster)

Trygghetsmätningen 2020 – teknisk rapport (pdf, 3,2 MB, nytt fönster)

Resultat redovisat per stadsdelsområde

Bromma

Trygghet i Bromma 2020 (pptx, 6,8 MB, nytt fönster)

Lisa Kinnari, stadsdelsdirektör, Bromma stadsdelsförvaltning
E-post: lisa.kinnari@stockholm.se
Telefon: 08-508 06 021

Enskede-Årsta-Vantör

Trygghet i Enskede-Årsta-Vantör 2020 (pptx, 6,7 MB, nytt fönster)

Anders Carstorp, stadsdelsdirektör, Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsförvaltning
E-post: anders.carstorp@stockholm.se
Telefon: 08-508 14 210

Farsta

Trygghet i Farsta 2020 (pptx, 5,9 MB, nytt fönster)

Sara Wrethed, avdelningschef, Farsta stadsdelsförvaltning
E-post: sara.wrethed@stockholm.se
Telefon: 08-508 18 230

Hägersten-Älvsjö

Trygghet i Hägersten-Älvsjö 2020 (pptx, 7,3 MB, nytt fönster)

Gunilla Davidsson, stadsdelsdirektör, Hägersten-Älvsjö stadsdelsförvaltning
E-post: gunilla.davidsson@stockholm.se
Telefon: 08-508 23 040

Hässelby-Vällingby

Trygghet i Hässelby-Vällingby 2020 (pptx, 5,7 MB, nytt fönster)

Susanna Halldin Olsson, stadsdelsdirektör, Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning
E-post: susanna.halldin@stockholm.se
Telefon: 08-508 05 010

Kungsholmen

Trygghet på Kungsholmen 2020 (pptx, 6 MB, nytt fönster)

Ann-Christine Hansson, stadsdelsdirektör, Kungsholmen stadsdelsförvaltning
E-post: ann-christine.hansson@stockholm.se
Telefon: 08-508 08 011

Norrmalm

Trygghet på Norrmalm 2020 (pptx, 6 MB, nytt fönster)

Jesper Ackinger, stadsdelsdirektör, Norrmalm stadsdelsförvaltning
E-post: jesper.ackinger@stockholm.se
Telefon: 08-508 09 002

Rinkeby-Kista

Trygghet i Rinkeby-Kista 2020 (pptx, 5,6 MB, nytt fönster)

Toni Mellblom, stadsdelsdirektör, Rinkeby-Kista stadsdelsförvaltning
E-post: toni.mellblom@stockholm.se
Telefon: 08-508 02 462

Skarpnäck

Trygghet i Skarpnäck 2020 (pptx, 6,1 MB, nytt fönster)

Maria Laxvik, stadsdelsdirektör, Skarpnäck stadsdelsförvaltning
E-post: maria.laxvik@stockholm.se
Telefon: 08-508 15 010

Skärholmen

Trygghet i Skärholmen 2020 (pptx, 5,1 MB, nytt fönster)

Hanna Ljungman, kommunikatör, Skärholmen stadsdelsförvaltning
E-post: hanna.ljungman@stockholm.se
Telefon: 08-508 24 067

Spånga-Tensta

Trygghet i Spånga-Tensta 2020 (pptx, 6 MB, nytt fönster)

Toni Mellblom, stadsdelsdirektör, Spånga-Tensta stadsdelsförvaltning
E-post: toni.mellblom@stockholm.se
Telefon: 08-508 03 100

Södermalm

Trygghet på Södermalm 2020 (pptx, 6,7 MB, nytt fönster)

Ann-Christine Jenvén, stadsdelsdirektör, Södermalm stadsdelsförvaltning
E-post: ann-christine.jenven@stockholm.se
Telefon: 08-508 12 010

Östermalm

Trygghet på Östermalm 2020 (pptx, 6,6 MB, nytt fönster)

Linda Wikman, säkerhetssamordnare, Östermalm stadsdelsförvaltning
E-post: linda.wikman@stockholm.se
Telefon: 08-508 10 050

Uppdaterad